Somogyi kastélyok: Inámpuszta
Nem jelentékeny épület az inámpusztai, nem is igazán kastély. Nagy társaihoz képest igencsak aprócska, gróf, báró, herceg legfeljebb vendég volt benne; intézőlakásként szolgált. Környéke valaha rendezett volt, park, teniszpálya is tartozott hozzá. A háború után általános iskolaként szolgált, amíg Inámból is elköltözött a gyerekhadat betűvetésre és sok más hasznos tudományra okító intézmény. A környékbeliek nem is kastélynak, hanem iskolának mondják még most is a házat.
Az önmagában nem jelentős építményhez azonban jelentékeny gondolatok, tiszta, világos szándékok kapcsolódnak újabban. Bárcsak minden régi építészeti értékhez ehhez hasonlók sorakoznának! Ennyit elöljáróban. S eztán hallgassuk Vétek József göllei téeszelnököt.
— Földig romboltak már itt a közelben egy igen értékes, freskókkal telefestett, gyönyörű kastélyt: a büssüit. Nem túlzok, majd megszakadt a szívem érte. Az inámi annak még a kisöccse sem lehetne. Tavaly mindenesetre megpróbálkoztunk vele, hogy ezt a kicsikét megszerezzük és megmentsük, de mivel a tanácsé, és az akkor még funkcionáló járási hivatal elfogadhatatlan feltételeket szabott — például 100 ezer forint évi bérletet kért — kútba esett a dolog.
— Miért nem mondtak le róla?
— Nekem ez vesszőparipám. Érzelmi szálak is fűznek oda, nagybátyám gőzeke-főgépész volt még negyvenöt előtt Inámban, sokszor jártam nála. Esterházy Pál herceg mintagazdasága volt az; mint mai téeszelnök, gazdálkodó ember mondom: parádésan szervezett, a maga idejében élenjáró gazdaság működött itt. A majornak saját villanytelepet, vízvezeték rendszert építettek ki, még egy kultúrszobája is volt a cselédségnek… Nemcsak ezért ragaszkodom hozzá. Láttam, hogy a szentbalázsi szövetkezet miként hozta rendbe a gálosfai kastélyt. Ott a jó példa. Ki is hívjuk ide Szabó Tündét, aki az ilyesmi tervezésében profi, és mi is felsorakozunk a kastélymentőkhöz.
— Bizonyos benne, hogy sikerül megszerezni az épületet? Azután még a pénzt is? A helyreállítás bizonyára nem két fillérbe kerül.
— Még semmi sem biztos. Bár a tanáccsal felújított tárgyalások kedvezőbbek, mint a korábbiak voltak, most már tisztességes választ kaptunk az ajánlatunkra. De azt már eldöntöttem, lesz ami lesz, ha a téesz, ha más kapja meg az udvarházat, mi a tetőt a jövő héten rendbe hozzuk, a parkot pedig aratás után megtisztítjuk, felújítjuk. Sokan támogatják ezt az eszmét. Nem bírnánk végignézni, hogy romba dőljön az inámi kúria.
— És ha végül önök bérlik ki?
— Pénzünk van. Azután keresünk kapcsolatokat NDK-beli és csehszlovákiai termelőszövetkezetekkel csereüdültetésre, elképzelhető, hogy valamelyik idegenforgalmi céggel lovastúra útvonalba kapcsoljuk a kastélyt, lehet ott oktatásokat, továbbképzéseket is tartani… Nincs még egészen kialakult elképzelésünk, hogy miként volna a legjobb használni. De annyi bizonyos: bármilyen hasznos cél szolgálatába állítjuk is a régi intézőházat, azzal megakadályozzuk a pusztulását. És ez a legfontosabb.
A mérleg nyelve még billeg. Ha számít valamit az itt leírt szó, hát billentse azt a nyelvet a jó irányba: legyen a kastély valóban a göllei szövetkezeté!
Luthár Péter
Fotó: Makai Károly
Forrás: Somogyi Néplap, 1984. július 21.